Komunikaty Prasowe

Wszechstronne Testy Sieci MEADS Udowodniły Unikalne Możliwości Systemu Obrony Przeciwrakietowej Typu Plug-And-Fight

ORLANDO, Floryda, 24 lipca 2014 r. – System MEADS przeszedł właśnie kompletne testy, które przeprowadzono w bazie powietrznej Pratica di Mare w pobliżu Rzymu. Na dwutygodniowy pokaz składały się przeprowadzone po raz pierwszy próby, obserwowane przez delegacje z kilku państw.

„Wyjątkowy wynik testu polega na tym, że zademonstrowaliśmy pełne zdolności zaawansowanej sieci, które zapewnia jedynie MEADS” – powiedział wiceprezes MEADS International Volker Weidemann. „Te przełomowe zdolności są gotowe do wdrożenia zgodnie z potrzebami poszczególnych państw.”

Testy, w tym pokazy operacyjne przeprowadzone przez wojska niemieckie i włoskie zostały tak zaplanowane, by w niezauważalny sposób dodawać bądź odłączać elementy system w realistycznych warunkach bojowych, a także by łączyć elementy MEADS z innymi systemami w większej architekturze:

  • Wykorzystując technologię plug-and-fight (wojskowy odpowiednik technologii plugand- play, który pozwala na automatyczną integrację różnych elementów system w jednym dużym systemie), MEADS udowodnił swoją zdolność do szybkiego podłączania i zarządzania zewnętrznym, włoskim, mobilnym radarem obrony powietrznej. Jako w pełni zintegrowany element sieci radar śledził obiekt powietrzny i dostarczył zintegrowany obraz przestrzeni powietrznej wokół Pratica di Mare. Operatorzy MEADS byli w stanie szybko rozpoznać, włączyć, zarządzać, usunąć, rozdzielić i przemieścić wyrzutnie oraz czujniki w trakcie prowadzenia operacji.
  • Wykorzystując zewnętrzny sensor oraz dane śledzonego obiektu za pośrednictwem sieci wymiany danych Link 16, MEADS wykrył w tym samym czasie symulowany pocisk manewrujący oraz inne zagrożenia. To udowodniło elastyczność systemu, pozwalającą operatorom zwalczać zagrożenia na większych obszarach pomimo zamaskowania potencjalnych celów przez ukształtowanie terenu.
  • Wykorzystując sieciową architekturę MEADS, system automatycznie wybrał najlepszą wyrzutnię dla przechwycenia celu oraz pokazał możliwość kontrolowania operacji z każdego stanowiska dowodzenia. To udowodniło, że MEADS zachowuje zdolności obronne nawet wtedy, gdy któryś z elementów systemu zostanie utracony lub przestanie działać.
  • Interoperacyjność z urządzeniami niemieckimi i włoskimi została zademonstrowana przez wymianę standaryzowanych komunikatów NATO. Kluczowe elementy włoskiego systemu obrony powietrznej zostały zintegrowane z platformą testową w miejscowym centrum testowym, natomiast Mobilne Centrum Operacji Rakietowych SAMOC oraz elementy systemu Patriot były zintegrowane z platformą testową w Centrum Obrony Powietrznej niemieckich sił zbrojnych w Fort Bliss w Teksasie. MEADS pokazał zdolność do koordynacji z innymi systemami, czego nie potrafi dokonać żaden operacyjny system.

Spełniono wszystkie założone kryteria, by uznać test za sukces.

„Żaden inny naziemny i mobilny system obrony powietrznej i przeciwlotniczej nie posiada takich zdolności jak MEADS, które pozwalają włączać i odłączać radary czy wyrzutnie w systemie plug-and-fight” – powiedział prezes MEADS International Dave Berganini. „Bardzo istotne jest to, że niemiecki i włoski personel wojskowy był w stanie wykorzystywać zaawansowane zdolności systemu oraz oprogramowanie systemu dowodzenia po krótkim szkoleniu.”

Mobilny system MEADS został stworzony do zwalczania każdego rodzaj celów: rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, pocisków manewrujących, bezzałogowych środków latających oraz statków powietrznych, włączając w to środki przenoszące broń masowego rażenia. W porównaniu z istniejącymi systemami MEADS zapewnia nieporównanie większą siłę ognia, sprawdzony bojowo sposób niszczenia celów energią kinetyczną (hit-to-kill), pokrycie radarowe w pełnej sferze 360 stopni oraz sieciową architekturę z możliwością włączania elementów w systemie plug-and-fight. Jego otwarta architektura zapewnia integrację pomiędzy różnymi systemami, co pozwala na używanie MEADS zarówno w misjach, jak i do obrony terytoriów. MEADS zapewnia także większą siłę ognia przy wykorzystaniu mniejszych zasobów ludzkich, co skutkuje znacznymi oszczędnościami w kosztach operacji oraz wsparcia.

———————————–

MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

Agencja zarządzająca programem MEADS – NAMEADSMA znajduje się w Huntsville w stanie Alabama.

Więcej na: www.meads.pl

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015