Co piszą inni

Włosko-Niemieckie Rozmowy Ws. MEADS

Siły zbrojne Włoch biorą pod uwagę wykorzystanie rozwiązań opracowanych w ramach programu MEADS do budowy elementów systemu obrony powietrznej, we współpracy z Niemcami – podaje Inside Defense.

Jak donosi Inside Defense, szef sztabu sił powietrznych Włoch w liście do niemieckiego generała Karla Mullnera poinformował, że jest zainteresowany działaniami, związanymi z wyborem rozwiązań które mają zostać wdrożone w ramach programu perspektywicznego taktycznego systemu obrony powietrznej TLVS. Według dostępnych informacji Republika Federalna ma podjąć stosowne decyzje w ciągu bieżącego roku.

Fot. MEADS International.

Włoski generał Pasquale Preziosa stwierdził, że w ramach programu MEADS zbudowano system zdolny do rażenia pocisków balistycznych i manewrujących. Zwrócił uwagę, że „nie można zmarnować” inwestycji, jakie zostały podjęte w związku z pracami rozwojowymi, realizowanymi w celu budowy zestawu. Stwierdził, że potencjalnie istnieje możliwość dalszego wykorzystania zestawu, we współpracy z państwami sojuszniczymi NATO.

Przedstawiciele Lockheed Martin liczą, że dzięki współpracy Włoch i Niemiec program zostanie odnowiony, a MEADS może stać się podstawą do zbudowania systemu obrony powietrznej we Włoszech. Stosowne decyzje mogą zostać podjęte na początku bieżącego roku. Wcześniej podsekretarz obrony USA Frank Kendall poinformował, że Berlin i Rzym uzyskają dostęp do technologii, opracowanych w ramach programu.

Siły zbrojne Republiki Federalnej zamierzają w bieżącym roku podjąć decyzję odnośnie wyboru sposobu realizacji programu taktycznego systemu obrony powietrznej TLVS. W grę wchodzi zakup zestawów MEADS bądź głęboka modernizacja posiadanych Patriotów, potencjalnie także z wykorzystaniem komponentów Medium Extended Air Defense System. Inside Defense sugeruje, że wybór schematu przeprowadzenia projektu TLVS może zostać dokonany już na wiosnę 2015 roku.

W listopadzie ubiegłego roku niemiecki parlament zatwierdził wniosek komisji wydatków publicznych do ministerstwa obrony o jak najszybsze podjęcie decyzji w ramach programu obrony powietrznej. W uzasadnieniu przedstawiciele komisji obrony Bundestagu stwierdzili m. in., że rozwiązania zbudowane w ramach projektu MEADS powinny być w dalszym ciągu do dyspozycji dla państw partnerskich, biorących udział w programie.

Zestaw MEADS był brany pod uwagę w dialogu technicznym na system obrony powietrznej średniego zasięgu dla Wojska Polskiego typu Wisła, jednak nie został zakwalifikowany do obecnej fazy postępowania. Konsorcjum MEADS International otrzymało zaproszenie do dialogu technicznego na system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP typu Narew. (Jakub Palowski, 19 Stycznia 2015)

http://www.defence24.pl/news_wlosko-niemieckie-rozmowy-ws-meads

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015