Komunikaty Prasowe

Wielofunkcyjny Radar Kierowania Ogniem MEADS Potwierdza Swoje Możliwości W Testach Osiągów

W ramach programu Rozszerzonego Systemu Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu (MEADS) ukończono sześciotygodniowy cykl testowania osiągów 360-stopniowego Wielofunkcyjnego Radaru Kierowania Ogniem (MFCR) w bazie sił powietrznych Pratica di Mare pod Rzymem we Włoszech oraz w centrum obrony powietrznej MBDA Niemcy we Freinhausen. Testy odbywały się w obecności przedstawicieli niemieckich sił powietrznych i gości z krajów partnerskich MEADS. Był to pierwszy przypadek użycia radaru MFCR na terytorium Niemiec.

“Ostatni test dostarcza dowodów na dojrzałość efektów rozwoju MEADS” – powiedział Siegfried Bücheler, dyrektor ds. Programów i Łańcucha Dostaw MBDA Niemcy i przewodniczący Rady Dyrektorów MEADS International. “Dają one znakomitą podstawę dla przyszłego systemu obrony powietrznej Niemiec. Technologie MEADS opracowano tak, by spełniały wszelkie wymogi nowoczesnego taktycznego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej, uwzględniającego zagrożenia przyszłości. Konkurencyjne systemy będą wymagały wiele pracy by osiągnąć poziom zaawansowania i możliwości jakie posiada MEADS.”

Podczas tych prób radar MFCR systemu MEADS z powodzeniem zademonstrował wiele zaawansowanych możliwości, krytycznych z punktu widzenia mobilnych naziemnych systemów radarowych. Testy możliwości obejmowały śledzenie i anulowanie sygnałów zakłóceniowych; wyszukiwanie, naprowadzanie i śledzenie w zakłóceniach naziemnych; a także udane klasyfikowanie celów z wykorzystaniem danych kinematycznych.

“Radar MFCR systemu MEADS łączy nadzwyczajne możliwości ze znaczącymi oszczędnościami” – powiedział Gregory Kee, dyrektor generalny NATO-wskiej Agencji Zarządzającej MEADS. “Radar jest w stanie wykrywać i śledzić współczesne zagrożenia w pełnym 360-stopniowym pokryciu, jest przy tym wysoce mobilny i może być transportowany na pokładzie samolotu C-130.”

Radary MEADS powstały by chronić ludzi i sprzęt na współczesnym 360-stopniowym polu walki, na którym atak rakietowy może nastąpić z dowolnego kierunku. Wykorzystując zdolność „plug-and-fight” (włącz się i walcz), radar MFCR funkcjonuje jako węzeł sieci. Dzięki temu – tak jak wszystkie pozostałe kluczowe komponenty systemu MEADS – może być dynamicznie przyłączany bądź odłączany, w zależności od potrzeb wynikających z realizowanego zadania, bez wyłączania stałego systemu.

“Jesteśmy przejęci doskonałością tego radaru” – mówił Marco Riccetti, dyrektor techniczny MEADS International. “Radar MFCR cechują znakomite możliwości wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych, pocisków samosterujących, samolotów i bezzałogowych środków latających. Jego 360-stopniowe możliwości dają dodatkową ochronę przed nowoczesnymi zagrożeniami dla baz wojskowych czy skupisk ludności cywilnej”.

Pracujący w paśmie X radar MFCR wykorzystuje technologię anteny skanowanej fazowo i używa modułów nadawczo-odbiorczych opracowanych w Niemczech. Zapewnia on precyzyjne śledzenie oraz szerokie możliwości rozróżniania i klasyfikacji celów. Zaawansowany system identyfikacji swój-obcy, pracujący w Trybie 5, gwarantuje doskonalszą identyfikację zagrożeń. W razie potrzeby radar MFCR może być jednocześnie w pełni działającym radarem kontroli ognia, a także – w ograniczonym zakresie – radarem dozoru przestrzeni powietrznej.

Firma MBDA Niemcy przeznaczyła na systemy obrony powietrznej znaczące inwestycje finansowe w swoim centrum testowym we Freinhausen, w ramach systematycznego i trwałego budowania swojej pozycji w segmencie obrony powietrznej i antyrakietowej. Dla przyszłych projektów w dziedzinie obrony powietrznej Freinhausen oferuje możliwości montażu i testowania radarów oraz systemów kierowania i dowodzenia, a także uzbrojenia, włączywszy w to przygotowanie kontrolnych prób w locie. Ośrodek umożliwia 360-stopniowy przekaz z radarów śledzących oraz integrację i testowanie komponentów przyszłej sieci obrony powietrznej. Ponadto, łączność między ośrodkami we Freinhausen i Schrobenhausen umożliwia opcję prowadzenia prac integracyjnych i testowych w którymkolwiek z tych miejsc. Połączenie Laboratorium Integracji Systemu MEADS w Schrobenhausen z centrum testowym we Freinhausen jest przykładem godnym naśladowania. Dzięki dostępnym tam środkom, Freinhausen wniesie znaczący wkład w przyszły rozwój niemieckich zdolności w zakresie obrony powietrznej.

 

MEADS MFCR 5980

———-

MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

Agencja zarządzająca programem MEADS – NAMEADSMA znajduje się w Huntsville w stanie Alabama.

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015