Co piszą inni

Siła poprzez partnerstwo

Wystąpienie Martina J. Coyne’a,
Dyrektora ds Rozwoju Biznesu Obrony Powietrznej i Antyrakietowej
Lockheed Martin Missiles and Fire Control

Berlińska Konferencja Bezpieczeństwa
Niemcy, 2 grudnia 2014 r.

Dobry wieczór.

W imieniu firmy Lockheed Martin, jest nam bardzo miło brać udział w tegorocznej Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Robimy to dziś po raz pierwszy na tej konferencji i z przyjemnością będziemy towarzyszyć naszym przyjaciołom z Europy.

Lockheed Martin od ponad stu lat przyczynia się w znaczący sposób do postępu technologicznego i światowego bezpieczeństwa. Pozwólcie, że zacznę od przedstawienia naszego dziedzictwa technologicznego dla tych z Państwa, którzy być może tak dobrze go nie znają.

Wszechstronne Globalne Przedsiębiorstwo sektora bezpieczeństwa

Lockheed Martin jest globalną firmą sektorów bezpieczeństwa i lotniczo-kosmicznego. Skupiamy się na nowoczesnych technologicznie systemach, produktach i usługach. Ze sprzedażą wielkości 45 miliardów dolarów rocznie, Lockheed Martin jest jedną z największych korporacji w Stanach Zjednoczonych. Ale jesteśmy firmą światową. Zatrudniamy ponad 113 tys. pracowników w naszych jednostkach w ponad 70 krajach. Naszym nadrzędnym celem jest pomoc naszym klientom rządowym w znajdowaniu rozwiązań dla najpilniejszych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa.

Prawdopodobnie najbardziej widać to w postaci naszych światowej klasy samolotów. Stworzyliśmy i produkujemy F-35 Lightning II i F-22 Raptor, oprócz F-16 i C-130J. Możecie nas znać też z Okrętu Walki Przybrzeżnej (Littoral Combat Ship). Ale Lockheed Martin to o wiele więcej niż te przykłady.

Jesteśmy liderem w obronie antyrakietowej. To właśnie nasi inżynierowie wynaleźli technologię znaną jako “hit-to-kill”. Nasze systemy to pocisk PAC-3, THAAD i system obrony antybalistycznej Aegis, a nasza działalność obejmuje wszystkie fazy obrony antyrakietowej od wznoszenia przez środkową fazę lotu do fazy terminalnej.

Lockheed Martin jest również czołowym dostawcą technologii informacyjnych dla rządów na całym świecie. Nasze systemy zarządzania ruchem lotniczym obsługują 60 procent całego ruchu lotniczego na świecie. W naszej ofercie technologii informacyjnych są systemy biometryczne, dowodzenia i kierowania, bezpieczeństwa cybernetycznego czy opieki zdrowotnej. Jesteśmy też liderem w satelitach i badaniu kosmosu – od GPS przez komunikację do monitoringu klimatycznego.

W skrócie – nasi ludzie tworzą innowacyjne rozwiązania dla skomplikowanych problemów.

Ale najlepsi – i najbardziej skuteczni – jesteśmy wtedy, gdy pracujemy w partnerstwie.

Partnerstwa leżą u samych podstaw naszego sukcesu. Jesteśmy dumni ze współpracy z ponad tysiącem dostawców, firm, uniwersytetów na całym świecie, włączając w to setki tutaj w Europie. Krajowi partnerzy są kluczem do sukcesu. Oni rozumieją krajowe rynki i potrzeby, wnoszą unikatową wiedzę i umiejętności. Z ich pomocą jesteśmy w stanie oferować rządom na świecie kompletne rozwiązania, które są najlepsze w ramach tego, co Lockheed Martin i nasi partnerzy mają do zaproponowania.

Dowód partnerstwa – sukces MEADS

Pozwólcie, że poświęcę kilka minut żeby opowiedzieć o jednej z naszych najcenniejszych i najtrwalszych przyjaźni w Europie – naszego długotrwałego partnerstwa z MBDA w Niemczech i Włoszech. Od ponad dekady pracowaliśmy wspólnie nad budową nowej generacji, mobilnego naziemnego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej. Przedsięwzięcie to jest zarządzane przez NATO-wską agencję i spełnia wymagania określone przez Niemcy, Włochy i Stany Zjednoczone. Mówię oczywiście o MEADS – Rozszerzonym Systemie Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu.

Ponieważ wszystkie kraje uznały, że za trudne byłoby zrobienie tego w pojedynkę, ci trzej silni partnerzy w NATO weszli w strategiczne porozumienie oparte na podziale kosztów i podwyższonej interoperacyjności. Uzgodnili podział kosztów rozwojowych, Niemcy i Włochy pokryły niemal połowę z nich, przez co zapewniły trzem krajom system obrony powietrznej i antyrakietowej nowej generacji, spełniający ich indywidualne potrzeby. Uzgodniły także stworzenie wspólnego zestawu wymagań wojskowych, które dalece wykraczały poza jakiekolwiek wcześniejsze wymagania dla systemu obrony powietrznej i antyrakietowej, co pozwoli systemowi MEADS wyprzedzać zagrożenia jeszcze przez wiele lat. Te uzgodnienia zostały sformalizowane w historycznej umowie z 2004 roku, Porozumieniu o Współpracy MEADS, które do dziś służy tym krajom.

Przemysł podążył śladem wskazanym przez nasze rządy i samodzielnie rozwinął strategiczną współpracę:

  • Partnerstwo oparte na kooperacji, przez którą uzgodniliśmy wspólne rozwijanie nowych systemów jako równi partnerzy z równym prawem głosu
  • Model współpracy przemysłowej, w którym każdy miał znaczący udział w podziale pracy i stuprocentowy dostęp do całej technologii
  • Zobowiązanie do równego podziału ryzyka w ramach programu, by zapewnić mu sukces

Sformalizowaliśmy to porozumienie w osobnej umowie przemysłowej, która do tej pory wyznacza naszą współpracę nad rozwijaniem systemów.

Partnerstwo stało się fundamentem programu MEADS. Stało się kluczowym elementem pozwalającym nam na rozbudowę skomplikowanego systemu, spełniającego wyśrubowane wymagania wojskowe, o których wspomniałem wcześniej.

Nasi klienci rządowi nalegali na stworzenie systemu mogącego zwalczać obecne i przyszłe zagrożenia, nadlatujące z każdego kierunku i atakujące jednocześnie. Dlaczego? Bo wiedzieli, że ich przyszły wróg nie wystrzeli po prostu rakiet balistycznych wzdłuż chronionych korytarzy obecnych sektorowych systemów obrony, ale że zmultiplikuje atak poprzez użycie pocisków manewrujących i innych środków napadu powietrznego, by uderzyć w martwe strefy i czułe punkty.

Autorzy wymagań dla systemu MEADS domagali się również, by te zdolności mogły być łatwo przemieszczane i by reagowały na zmieniające się warunki pola walki. Nalegali także, by można je było łatwo transportować, tak by szybko zapewnić osłonę operacjom ekspedycyjnym. W rezultacie, system MEADS można rozmieścić przy pomocy zaledwie dwóch samolotów C-17, tworząc podstawową, sieciową zdolność obrony powietrznej i antyrakietowej w 360-stopniowym zakresie, gdziekolwiek na świecie, w ciągu 48 godzin.

Wymagano od nas, żebyśmy stworzyli system o otwartej architekturze, oparty o powszechnie dostępne oprogramowanie i sieć typu „włącz się i walcz”, która krajom takim jak Niemcy pozwoliłaby ukształtować system zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami. W końcu chcieli, żeby MEADS robił to wszystko, ALE żeby kosztował o połowę mniej, niż kosztuje funkcjonowanie i utrzymanie systemów będących obecnie w służbie.

…i to jest właśnie coś, co wspólnie stworzyliśmy, opracowaliśmy i zbudowaliśmy.

Rezultat naszej współpracy w ramach MEADS został sprawdzony w trzech testach na poligonie rakietowym White Sands, z których dwa były pierwszymi na świecie.

W dniu 13 listopada 2013 r. MEADS jednocześnie przechwycił i zniszczył rakietę balistyczną, nadlatującą wysoko z północy i nisko lecący pocisk manewrujący nadlatujący z południa. System zadziałał dokładnie tak, jak zaplanowano i potwierdził tym samym wspólny wysiłek inżynierów z niemieckich, włoskich i amerykańskich firm.

Prawdopodobnie największy komplement jaki usłyszałem tego dnia od poważnego przedstawiciela amerykańskiego rządu był taki: „wiesz, nie mogłem się zorientować kto jest skąd, dopóki nie usłyszałem ich akcentu”.

Czy dotarcie do tego momentu było łatwe? Nic podobnego! Ale to dowodzi, co jesteśmy w stanie osiągnąć patrząc poza ograniczenia narodowe czy korporacyjne, aby zrealizować pełnię obietnic światowej klasy inżynierii.

Stany Zjednoczone nie mogły tego dokonać same. Nie mógł też sam Lockheed Martin. Sukces MEADS zrodził się z poświęcenia, determinacji oraz współpracy trzech wspierających go rządów i ich poszczególnych zespołów przemysłowych.

Pozwólcie bym opowiedział o kluczowej roli jaką odegrał niemiecki przemysł w programie MEADS. Firma MBDA Niemcy była znacząco zaangażowana w budowę i integrację oprogramowania zarządzania polem walki. Odegrała kluczową rolę w budowie i integracji Wielofunkcyjnego Radaru Kierowania Ogniem MFCR, włączywszy w to współpracę z Airbusem nad zamontowaniem bardzo nowoczesnych modułów radarowych. Lekka, 360-cio stopniowa wyrzutnia MEADS również została wykonana, zmontowana i przetestowana przez zespół produktowy MBDA Niemcy.

Supernowoczesne Laboratorium Integracji Systemu MEADS powstało na miejscu w Schrobenhausen. Ta zdolność, w połączeniu z łączem wymiany danych z centrum testowym we Freinhausen, zapewnia MBDA Niemcy dodatkowe kompetencje w zakresie systemów obrony powietrznej i antyrakietowej. W skrócie mówiąc, MBDA Niemcy jest bezpośrednim twórcą wielu dotychczasowych osiągnięć MEADS.

Z naszej strony, Lockheed Martin pozostaje w stu procentach przekonany do wprowadzenia zdolności MEADS do uzbrojenia i chciałby ściśle współpracować z naszymi partnerami z Niemiec i Włoch dla osiągnięcia tego celu.

Panie i Panowie, wspólnie podzielamy poczucie dumy z tego co udało nam się wspólnie dokonać. Tych z Państwa, którzy mogą to zrobić, szczególnie myślę tu o Niemcach na widowni, zachęcam do odwiedzenia zakładu MBDA w Schrobenhausen i obejrzenia sprzętu MEADS na własne oczy. Mam nadzieję, że będziecie mogli osobiście porozmawiać z młodymi niemieckimi inżynierami, reprezentującymi technologiczną czołówkę w nowej generacji obrony powietrznej i antyrakietowej. Jestem pewien, że będziecie podzielać ich dumę z wyrzutni, radarów i stanowisk dowodzenia MEADS i z wiodącej roli jaką odgrywają dziś niemieccy inżynierowie.

Lekcje z partnerstwa w MEADS – kluczowe przesłanki sukcesu

Partnerstwo sprawiło, że program MEADS był możliwy – dzięki obietnicy osiągnięcia większych korzyści z mniejszych, narodowych inwestycji. Dlaczego to transatlantyckie partnerstwo się sprawdziło, podczas gdy tak wiele innych prób projektów nie przetrwało próby czasu? Oto moje przemyślenia…

Po pierwsze Lockheed Martin i MBDA bardzo poważnie potraktowały wspólny rozwój

Sądzę, że nasza wstępna propozycja została przyjęta, ponieważ oferowaliśmy bardziej zintegrowaną organizację zarządzania, trójnarodowe zespoły rozwoju produktów w każdym zakładzie i jednogłośne podejmowanie decyzji w naszej radzie dyrektorów. Od początku mówiliśmy, że chcemy się w pełni zaangażować w partnerstwo dla powodzenia programu MEADS.

Stworzyliśmy Porozumienie o Współpracy Przemysłowej, które mówiło, że w razie potrzeby, każdy z nas zaangażuje własne środki, by pomóc innej firmie partnerskiej. Porozumieliśmy się co do trójnarodowego Zespołu Menedżerskiego, który miał zarządzać programem i ustaliliśmy stanowiska po stronie biznesowej i inżynierskiej, które gwarantowały każdej firmie reprezentację oraz wgląd w procesy i produkty w każdym zakładzie. Od początku nasze zespoły produktowe w Dallas, Orlando, Huntsville, Syracuse, Monachium i Rzymie, choć mówiły trzema językami, miały jeden cel.

Nasze narzędzia pracy odzwierciedlały tę filozofię. Wprowadziliśmy trójnarodowy e-mail i wymianę danych programu MEADS, w tym pierwszą w historii szyfrowaną wielonarodową sieć przemysłową. Zapewniało to wszystkim członkom programu MEADS dostęp i wymianę informacji, współpracę nad rozwojem projektów i pozwalało na pełny udział ich narodowych klientów.

Po drugie, MBDA i Lockheed Martin wzięły na siebie znaczące wyzwania techniczne związane z MEADS

To nie oznacza, że inne programy są mniej interesujące czy mniej ważne. Ale to co związało nasze trzy kraje i firmy ze sobą była czytelną potrzebą lepszego systemu obrony powietrznej i antyrakietowej. Nasze firmy i nasi ludzie nigdy nie stracili z pola widzenia tego zaszczytu i tej szansy, że to właśnie oni zostali wybrani dla zbudowania MEADS. W tym też celu znaleźliśmy i powierzyliśmy zadania naszym najbardziej utalentowanym ludziom.

Nasz zespół stał się tym, który jako pierwszy zbudował naziemny, mobilny system zwalczania rakiet balistycznych, pocisków samosterujących i celów powietrznych, jakie dotąd nie istniały. Zaprojektował dookólne radary dozoru i kontroli ognia, bardziej niezawodne, zdolne do taktycznego przerzutu i zapewniające ciągłą osłonę siłom manewrowym. Wprowadził architekturę zarządzania polem walki opartą na włączaniu poszczególnych elementów do walki i podatną na integrację w systemie-systemów.

Żeby oddać to poszczególnym krajom, wymagania stawiane MEADS pozostawały stabilne. Zmiany i nowy sposób myślenia położyły kres wielu programom. Ale dzięki wysiłkowi oparcia MEADS na wspólnie ustalonym zestawie wymagań i woli dzielenia się kosztami, co zostało zapisane w solidnych porozumieniach międzyrządowych, program mógł iść naprzód mając stabilne wsparcie.

Po trzecie, MBDA i Lockheed Martin były zdeterminowane, by dotrzymać swych zobowiązań

Żyjemy w czasach zmienności. A dla firm, takich jak nasze, które opracowują technologie w warunkach ograniczeń budżetowych, wyzwania są niemałe. Presja na utrzymanie kosztów i wykonanie planu pozostawia niewielki margines na błędy… porażka nie wchodzi w grę. Zespół programu MEADS – tysiące kobiet i mężczyzn przez całe lata – dotrzymał swoich zobowiązań przez współpracę nad przeniesieniem najlepszych talentów i pomysłów z każdej z firm i wspólne rozwiązywanie licznych wyzwań wynikających z opracowania nowego systemu.

Budowa MEADS nie zawsze szła doskonale. Ale w ciągu ostatnich pięciu lat MEADS osiągnął wszystkie kamienie milowe terminowo i w ramach budżetu. W tym mieszczą się trzy udane próby w powietrzu, demonstrujące nowe zdolności bojowe i będące pierwszymi tego rodzaju w historii.

W porozumieniu międzyrządowym z 2004 roku pomiędzy Niemcami, Włochami i Stanami Zjednoczonymi, programowi MEADS narzucony został limit finansowy kontraktu wynoszący 3,4 mld dolarów. Niezależnie od tego, co słyszycie lub czytacie na ten temat, nasz okres kontraktowania zostanie zrealizowany w ramach tego budżetu. Nie wydamy ani euro i ani dolara więcej niż przewidziały to nasze trzy kraje w 2004 roku.

Potrzeby obrony rakietowej w Europie

A więc gdzie jesteśmy dziś?

Nigdy dotąd nie istniały większe potrzeby dla obrony powietrznej i antyrakietowej w Europie. Długotrwałe obawy dotyczące pocisków samosterujących i taktycznych rakiet balistycznych budowanych w Iranie nagle zbladły, kiedy NATO zorientowało się, że nie bardzo jest w stanie odpowiedzieć na niejasne intencje Rosji na Ukrainie i poza nią. Państwo Islamskie i wojna w Syrii każą nam pytać o skuteczność rządowej kontroli nad bronią masowego rażenia.

Ze swej strony Niemcy nadal pełnią wiodącą rolę i przyjmują oraz definiują status państwa ramowego NATO. Jako regionalny lider, Niemcy skupiają grupę sojuszników zainteresowanych określonymi zdolnościami, w tym obroną powietrzną i antyrakietową. To istotne zobowiązanie skorzysta na postępującej budowie Taktycznego Systemu Obrony Powietrznej (TLVS), który wkrótce ma się stać najnowocześniejszym systemem obrony powietrznej i antyrakietowej na świecie.

Poprzez program TLVS, Niemcy mają szansę zdyskontowania zaawansowanej technologii i oparcia się na sprawdzonych osiągnięciach programu MEADS, takich jak zdolność szybkiego przerzutu, elastyczność sieci, czy pełna 360-cio stopniowa ochrona. Mają także możliwość zaoferowania partnerstwa innym sojusznikom z NATO, którzy rozważają inwestycje w nowoczesne zdolności w obronie powietrznej i antyrakietowej.

Jesteśmy dumni z roli, jaką odegraliśmy w otwarciu bram nowej ery współpracy i rozwoju, a nasz silny wielonarodowy zespół przemysłowy stoi gotowy by iść dalej.

Dziękuję bardzo za sposobność przemawiania do Was dzisiaj i mam nadzieję, że każdy z Was skorzysta na udziale w konferencji w najbliższych dniach. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, będziemy zaszczyceni odwiedzinami w naszym stoisku na terenie wystawy, by porozmawiać z naszymi ekspertami na temat MEADS.

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015