Komunikaty Prasowe

NIEMCY OGŁASZAJĄ WYBÓR MEADS JAKO PRZYSZŁEGO SYSTEMU OBRONY POWIETRZNEJ I PRZECIWRAKIETOWEJ

Wybór ten sprawia, że Niemcy są pierwszym krajem, który skorzysta z rozwoju MEADS

ORLANDO, Floryda, 9 czerwca 2015 – Niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony wybrało Rozszerzony System Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu (Medium Extended Air Defense System, MEADS) jako podstawę TLVS, sieciowego systemu taktycznej obrony powietrznej i przeciwrakietowej nowej generacji. Zastąpi on systemy obrony powietrznej Patriot po raz pierwszy rozlokowane w latach 80tych.

Lockheed Martin (NYSE: LMT) będzie uczestniczyć w rozwoju niemieckiego Taktycznego Systemu Obrony Powietrznej (Taktisches Luftverteidigungssystem, TVLS) razem z MBDA Deutschland – międzynarodowym partnerem MEADS.

“Firmie Lockheed Martin niezmiernie zależy na sukcesie TLVS, co odzwierciedla nasze stałe zaangażowanie w partnerstwa międzynarodowe oraz ciągłe wsparcie dla roli lidera w europejskiej obronie przeciwrakietowej, jaką odgrywa rząd Niemiec,” powiedział prezes Lockheed Martin Missiles and Fire Control, Rick Edwards.

System MEADS opracowano w ramach MEADS International, wspólnego przedsięwzięcia MBDA i Lockheed Martin. Program TLVS zapewnia płynną kontynuację tej udanej współpracy rozwojowej. Niemiecki program wspierać mają spółki Lockheed Martin w Dallas w Teksasie, Huntsville w Alabamie, Orlando na Florydzie i Syracuse w stanie Nowy Jork.

“Jestem przekonany, że MEADS jest właściwym systemem, który spełnia przyszłe wymagania obrony powietrznej”, powiedział Thomas Homberg, Dyrektor Zarządzający MBDA Deutschland. „W decyzji o wyborze systemu MEADS Niemcy opowiedziały się za potężnym, nowoczesnym i trwałym naziemnym systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej, zdolnym do obrony przed dzisiejszymi i przyszłymi zagrożeniami. Ta decyzja jest wielkim sukcesem dla MEADS, naszych stałych partnerów i dla MBDA Deutschland, dla których oznacza ona również odpowiedzialność i zobowiązanie do zapewnienia zdolności przemysłowych na odpowiednim poziomie. To jest teraz nasza wspólna odpowiedzialność, aby razem z siłami zbrojnymi przygotować solidne podstawy do wprowadzenia systemu.”

W 2013 r. na poligonie White Sands Missile Range MEADS stał się pierwszym systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej, który był w stanie wykazać się podwójnym przechwyceniem celów atakujących jednocześnie z przeciwnych kierunków. MEADS zaprojektowano tak, aby istotnie obniżyć koszty działania i utrzymania poprzez pokrycie większego terenu zmniejszoną ilością zasobów sprzętowych i ludzkich przy również mniejszym zapotrzebowaniu na transport powietrzny. Po rozlokowaniu na na polu walki, elementy systemu MEADS można szybko kierować na pozycje i przenosić bez konieczności wyłączania całego systemu.

“Jesteśmy zaszczyceni faktem, że system MEADS będzie stanowił podstawę nowej generacji systemu obrony przeciwrakietowej Niemiec,” powiedział Wiceprezes do spraw Systemów Rakietowych i Kontroli Ogniowej oraz Programów Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Lockheed Martin, Mike Trotsky. “Tylko system MEADS wykazał się zaawansowanymi możliwościami sieciowymi oraz zdolnością obrony 360 stopni, co obecnie stanowi zasadnicze wymagania stawiane przed systemami obrony powietrznej i przeciwrakietowej.”

Firma Lockheed Martin z centralą w Bethesda w stanie Maryland jest globalnym koncernem działającym w obszarze obronności i lotnictwa. Zatrudnia na całym świecie około 112 000 pracowników i jest zaangażowana przede wszystkim w badania, rozwój, projektowanie, produkcję, integrację i utrzymanie systemów, produktów i usług zaawansowanych technologicznie. Sprzedaż netto grupy za rok 2014 wyniosła 45,6 miliarda dolarów.

# # #

Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.lockheedmartin.com/us/products/meads.html

Kontakt dla mediów:
Cheryl Amerine, +1 240 271-2836; cheryl.amerine@lmco.com

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015