Komunikaty Prasowe

MEADS International Weźmie Udział W Dialogu Technicznym W Polskim Programie Narew

WARSZAWA, 22 grudnia 2014 – Konsorcjum MEADS International (MI) oferuje Rozszerzony System Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu MEADS do udziału w polskim programie budowy systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Konsorcjum zostało zaproszone do udziału w dialogu technicznym z Inspektoratem Uzbrojenia, który odbędzie się na początku 2015 r.

MEADS stworzony przez Niemcy, Włochy i Stany Zjednoczone w celu zastąpienia systemu Patriot, uzupełnia wady istniejących obecnie systemów obrony powietrznej i rakietowej. Zwalcza on współczesne zagrożenia powietrzne i balistyczne na wszystkich kierunkach, jest rozmieszczany i przemieszczany wraz z oddziałami wojska oraz współdziała z pozostałymi siłami NATO. Obrotowe radary MEADS zapewniają pełne 360-stopniowe pokrycie, a wszystkie komponenty stworzono w sieciowej, otwartej architekturze z możliwościami “podłącz się i walcz”, dzięki czemu system ma zaawansowane zdolności integracji. W ramach programu Narew MEADS oferuje również zdolność do kierowania i kontrolowania elementów systemu Wisła.

Prezes MEADS International Dave Berganini powiedział: “Oczekujemy na rozpoczęcie dialogu technicznego z Inspektoratem Uzbrojenia, aby przedstawić korzyści płynące z wykorzystania systemu MEADS, co pozwoli szybko zintegrować oraz zwiększyć zdolności operacyjne Tarczy Polski. MEADS wielokrotnie pokazał swoje zdolności do działania sieciowego. Teraz oferuje najkrótszą drogę do zintegrowania istniejących i projektowanych radarów produkowanych przez polski przemysł.”

W teście powietrznym przeprowadzonym w listopadzie 2013 roku na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, MEADS przechwycił i zniszczył dwa cele atakujące jednocześnie z przeciwnych kierunków. System potwierdził tym samym swoje możliwości w zakresie 360-stopniowej, powietrzno-rakietowej ochrony sferycznej. Próba spełniła wszystkie stawiane przed nią założenia.

W lipcu 2014 r. MEADS z sukcesem przeszedł kompletne testy we Włoszech. Testy, w tym pokazy operacyjne przeprowadzone przez wojska niemieckie i włoskie zostały tak zaplanowane, by w niezauważalny sposób dodawać bądź odłączać elementy systemu w realistycznych warunkach bojowych, a także by łączyć elementy MEADS z innymi systemami w większej architektury.

———-
MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

Agencja zarządzająca programem MEADS – NAMEADSMA znajduje się w Huntsville w stanie Alabama.

Więcej na: www.meads.pl
# # #

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015