Komunikaty Prasowe

MEADS Gotowy Na Wejście W Europejskie Programy Kontynuacji

ORLANDO, Floryda, 7 stycznia 2015 r. – Trójnarodowy program Rozszerzonego Systemu Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu (MEADS) wchodzi w 2015 rok jako kandydat odpowiadający na wymagania systemów obrony powietrznej i antyrakietowej nowej generacji w Niemczech i w Polsce.

MEADS jest wiodącym kandydatem dla niemieckiego Taktycznego Systemu Obrony Powietrznej (TLVS), systemu obrony powietrznej i antyrakietowej nowej generacji, wymagającego elastycznej architektury opartej na mocnych zdolnościach sieciowych. MEADS najprawdopodobniej stanie się też podstawą budowy krajowego systemu obronnego Włoch. Formalne decyzje w Niemczech i we Włoszech spodziewane są na początku roku, a plan kontynuacji programu przygotowywany jest do wdrożenia.

W grudniu polski Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że MEADS International weźmie udział w dialogu technicznym nad systemem krótkiego zasięgu obrony powietrznej Narew. Zadaniem systemu Narew ma być zwalczanie samolotów, helikopterów, BSL-ów i rakiet samosterujących.

“Zbudowaliśmy i przetestowaliśmy sieciowe radary obrony powietrznej, wyrzutnie i stanowiska dowodzenia nowej generacji” – powiedział wiceprezes ds. wykonawczych MEADS International Volker Weidemann. “MEADS jest gotowy do udziału w programach kontynuacji w Niemczech i we Włoszech oraz w programie Narew w Polsce”.

W grudniu 2014 r. program MEADS zakończył formalny przegląd kontraktu z udziałem audytorów z Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Przegląd był zwieńczeniem ostatniej serii osiągnięć programu, zapoczątkowanej pierwszym w historii udanym podwójnym zestrzeleniem na poligonie rakietowym White Sands w roku 2013.

  • W marcu 2014 r. podsystem identyfikacji swój-obcy systemu MEADS Trybu 5 uzyskał ostateczną certyfikację wdrożenia zdolności Trybu 5 (L2).
  • W lipcu 2014 r. w bazie sił powietrznych Pratica di Mare we Włoszech, system MEADS wykazał unikatowe zdolności współpracy z innymi systemami i radarami, współdzielenia identycznego zobrazowania sytuacji powietrznej, dynamicznego przydzielania pocisków przechwytujących dla poszczególnych celów oraz przesuwania zadań między poszczególnymi stanowiskami dowodzenia.
  • W sierpniu 2014 r. Wielofunkcyjny Radar Kontroli Ognia MFCR systemu MEADS zademonstrował swoje zdolności w zakresie śledzenia i eliminacji sygnałów zagłuszania, wyszukiwania, namierzania i śledzenia w warunkach zakłóceń naziemnych oraz udanej klasyfikacji celów.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Lotnictwa i Wojsk Rakietowych Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych przeprowadziło osobną analizę w odpowiedzi na zainteresowanie Departamentu Obrony wykorzystaniem technologii opracowanych dla programu MEADS. System MEADS powstał dzięki 4 mld dolarów zainwestowanych w rozwój, wdrożenie i testowanie technologii systemu obrony powietrznej i antyrakietowej nowej generacji.

“Państwa stwierdzają potrzebę większej elastyczności zdolności obrony powietrznej i antyrakietowej” – powiedział dyrektor generalny NAMEADSMA Gregory Kee. “MEADS został stworzony jako system elastyczny, sprawny i skutecznie unieszkodliwiający nowoczesne zagrożenia tworzone przez naszych przeciwników”.

MEADS jest w stanie bronić nawet ośmiokrotnie większego obszaru znacznie mniejszą ilością zasobów sprzętowych, przy znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na personel na miejscu rozmieszczenia, na wyposażenie i na transport powietrzny. MEADS został stworzony dla wysokiej niezawodności i wymaga mniej personelu do obsługi.
———-

MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

Agencja zarządzająca programem MEADS – NAMEADSMA znajduje się w Huntsville w stanie Alabama.

Więcej na: www.meads.pl

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015