Lotniczy Test # 2

FT2-overview

Lotniczy Test #2 – przegląd zadania | Lotniczy Test #2 | Lotniczy Test #2 Zdjęcia

Sukces systemu MEADS na poligonie White Sands – pierwsze w historii podwójne zestrzelenie

Rozszerzony System Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu MEADS (Medium Extended Air Defense System) przechwycił i zniszczył dwa cele atakujące jednocześnie z przeciwnych kierunków podczas drugiego testu powietrznego (Flight Test #2), jaki odbył się na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, potwierdzając swoje możliwości w zakresie 360-stopniowej powietrzno-rakietowej ochrony sferycznej. Próba spełniła wszelkie stawiane przed nią założenia.

Sprawdzone zostały wszystkie elementy systemu MEADS, w tym 360-stopniowy Radar Rozpoznania, sieciowe Stanowisko Naprowadzania, dwie lekkie wyrzutnie kołowe wystrzeliwujące rakiety o zwiększonej manewrowości i zasięgu PAC-3 MSE oraz 360-stopniowy Wielofunkcyjny Radar Kierowania Ogniem MFCR (Multifunction Fire Control Radar). Wszystkie elementy systemu zadziałały zgodnie z założeniami.

MEADS jest naziemnym, mobilnym systemem obrony powietrznej i antyrakietowej nowej generacji, składającym się z radarów 360-stopniowej ochrony sferycznej, sieciowej i rozproszonej infrastruktury dowodzenia, łatwych w transporcie wyrzutni oraz kinetycznych (hit-to-kill) pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

Użytymi w teście celami były: nadlatujący z południa cel powietrzny QF-4 oraz wystrzelona z kierunku północnego taktyczna rakieta balistyczna typu Lance, nadlatująca po torze balistycznym. Radar Rozpoznania systemu MEADS wykrył oba cele i przekazał ich koordynaty do Stanowiska Naprowadzania, które wygenerowało komendy naprowadzania dla radaru MFCR. Radar MFCR skutecznie śledził oba cele i naprowadził na nie rakiety wystrzelone z wyrzutni MEADS w konfiguracji dla Niemiec i Włoch, aż do skutecznego zestrzelenia.

-Sukces dzisiejszego testu to kulminacja współpracy trzech państw nad opracowaniem, konstrukcją i budową najbardziej zaawansowanego i mającego największe możliwości systemu obrony powietrznej i antyrakietowej na świecie. Żaden z obecnie używanych mobilnych systemów tego typu nie jest w stanie zestrzelić celów nadlatujących z dwóch kierunków – tak jak to dzisiaj zrobił system MEADS – powiedział dyrektor generalny natowskiej agencji zarządzającej budową systemu MEADS Gregory Kee. -Technologia MEADS może zostać teraz uznana za w pełni dojrzałą, gotową do włączenia jej sieciowych elementów dowodzenia, radarów i wyrzutni w planowane sieciowe systemy obrony powietrznej i antyrakietowej – takie, jakie przewidują u siebie Stany Zjednoczone, Włochy i Niemcy.

Test wykazał też zdolność pocisku PAC-3 MSE do wykonywania manewrów poza płaszczyzną wyrzutni – zwanych manewrami “przez ramię” – przy zwalczaniu celów.

-Świadomi dojrzałości sprzętu i oprogramowania systemu MEADS celowo poprosiliśmy naszych klientów o rozszerzenie obecnego testu do próby podwójnego zestrzelenia – powiedział prezes konsorcjum MEADS International Dave Berganini. -Program MEADS potrafi nie tylko spełnić stawiane przed nim wymagania, ale je przekracza. Wcześniej w tym roku zademonstrowaliśmy udane naprowadzanie radarowe i interoperacyjność z sieciowymi systemami obrony powietrznej NATO podczas ćwiczeń JPOW, a także potwierdziliśmy współpracę z systemem rozpoznania swój-obcy Mode-5. Dzisiaj z dumą demonstrujemy bezprecedensową zdolność do jednoczesnego podwójnego zestrzeliwania celów, co wypełniło wszystkie warunki jakie miał spełnić system MEADS i co sprawia, że jest teraz gotowy do dalszych testów i rozbudowy w Europie.

Program MEADS spełnił wszystkie trzy założone cele trzech strzelań próbnych. W listopadzie 2011 r. wykonał symulowane przechwycenie celu powietrznego. Zaledwie rok później, w listopadzie 2012 wykrył, przechwycił i zniszczył rzeczywisty cel powietrzny typu MQM-107. Oba te testy wykazały zdolność do 360-stopniowej ochrony sferycznej w pełnym zasięgu pocisków PAC-3 MSE, które w celu zniszczenia celów nadlatujących z tyłu stanowiska ogniowego musiały wykonać manewr “przez ramię”, poza płaszczyzną wyrzutni.