Lotniczy Test # 1 Informacja Prasowa przy użyciu powyższych linków

photo-FT-1-intro-photo

 

MEADS: pierwsza próba w powietrzu – pierwsze trafienie

ORLANDO/MONACHIUM/RZYM, 29 listopada 2012 – W pierwszej w swojej historii próbie przechwycenia celu powietrznego dokonanej dziś na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, Rozszerzony System Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu (Medium Extended Air Defense System, w skrócie MEADS) skutecznie wykrył, śledził, przechwycił i zniszczył cel powietrzny. Próba spełniła wszystkie przewidziane dla niej kryteria powodzenia.

MEADS to mobilny, naziemny system obrony powietrznej i przeciwrakietowej nowej generacji. Składa się z dookólnych radarów, sieciowych i rozproszonych stanowisk kierowania i dowodzenia, kołowych wyrzutni oraz pocisków PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement – Rakieta o Zwiększonej Manewrowości i Zasięgu). System ten łączy najwyższą ochronę pola walki z nową elastycznością, zapewniając obronę sił i środków przed rakietami balistycznymi średniego i krótkiego zasięgu, pociskami samosterującymi (cruise), bezzałogowymi środkami latającymi i statkami powietrznymi.

Wykorzystana w teście konfiguracja systemu MEADS obejmowała sieciowe stanowisko naprowadzania, lekką kołową wyrzutnię odpalającą pocisk PAC-3 MSE i dookólny radar MEADS MFCR (Multifunction Fire Control Radar – Wielofunkcyjny Radar Kierowania Ogniem), który śledził cel turboodrzutowy powietrzny MQM-107 i naprowadzał na niego rakietę, aż do skutecznego trafienia.

  • Dzisiejsza udana próba w powietrzu potwierdza zdolność systemu MEADS do wykrywania, śledzenia, przechwytywania i zestrzeliwania celów atakujących ze wszystkich stron, przy wykorzystaniu pojedynczej wyrzutni mobilnej – powiedział Gregory Kee, dyrektor generalny NATO-wskiej Agencji Zarządzającej MEADS (NATOMEADSMA). – MEADS udowadnia zdolność do obrony naszych żołnierzy i zasobów przy rosnących zagrożeniach XXI wieku – dodał dyrektor Kee.

W teście wykorzystano wszystkie możliwości MEADS: pełen zasięg, obronę na wszystkich kierunkach i unikalny manewr pocisku PAC-3 MSE pozwalający na zaatakowanie celu nadlatującego z tyłu stanowiska wyrzutni.

  • MEADS dysponuje zaawansowanymi możliwościami wykrywania, śledzenia i przechwytywania różnorakich zagrożeń z większej odległości i bez martwych stref – powiedział prezes MEADS International Dave Berganini. – Dzisiejsze skuteczne trafienie potwierdza, że te zachwalane cechy MEADS są rzeczywiste. Cyfrowy projekt, nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, zapewniają wysoką niezawodność i znacznie zmniejszają koszty operacyjnego użycia i obsługi.

MFCR jest półprzewodnikowym radarem mikrofalowym pracującym w paśmie X, z aktywną anteną skanowania elektronicznego, zapewniającym dużą precyzję śledzenia, wysoką rozdzielczość i zdolność rozróżniania celów. W warunkach szybkiego reagowania, zanim zostanie zainstalowany radar rozpoznania, MFCR może służyć jednocześnie jako radar nadzoru i kierowania ogniem. Zaawansowany system identyfikacji swój-obcy podwyższa poziom rozpoznania pasywnego zagrożeń i ich klasyfikacji.

MEADS zapewnia ochronę ośmiokrotnie większego terenu przy użyciu znacznie mniejszej ilości środków. Dzieje się tak dzięki wykorzystywaniu możliwości obrony na wszystkich kierunkach, nowoczesnym radarom MEADS oraz rakietom PAC-3 MSE. System ten pozwala na zredukowanie personelu i sprzętu niezbędnego na polu walki, a co za tym idzie ogranicza zapotrzebowanie na transport lotniczy.

MEADS pomyślnie odbył swój pierwszy lot próbny 17 listopada 2011 roku, przeciwko pozorowanemu celowi atakującemu od tyłu. W teście użyto rakiety PAC-3 MSE razem z lekką wyrzutnią kołową MEADS oraz systemem naprowadzania.

MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

Agencja zarządzająca programem MEADS – NAMEADSMA znajduje się w Huntsville w stanie Alabama.