Co piszą inni

JAKI RADAR DLA AMERYKAŃSKIEJ OBRONY PRZECIWRAKIETOWEJ?

Czwartek, 18 Lutego 2016, 9:05

Władze Stanów Zjednoczonych mogą jeszcze w tym roku rozpocząć konkurs na nowy radar obrony powietrznej, który zastąpi istniejącą stację radiolokacyjną zestawu Patriot – pisze Inside The Army.

Amerykanie są coraz bliżej podjęcia decyzji o ostatecznym kształcie systemu przeciwrakietowego, oficjalnie określanego jako “niższego szczebla” (w praktyce jest to zestaw obrony powietrznej krótkiego zasięgu). Obecnie tą funkcję pełni system Patriot. Modernizacja systemu tej klasy jest jednym z priorytetów Pentagonu, na razie nie wiadomo jednak w jakim kształcie zostanie zrealizowana.

Jak zaznacza Inside The Army, pula na rozbudowę zdolności obrony powietrznej “niższego szczebla” została w projekcie budżetu na rok fiskalny 2017 po raz pierwszy oddzielona od funduszy związanych z bieżącym utrzymaniem systemów Patriot.  Zaproponowano m.in. specjalny fundusz w wysokości 35 milionów dolarów na zastąpienie pasywnej anteny PESA (Passive Electronic Scanned Array) w wykorzystywanym obecnie radarze na antenę aktywną AESA (Active Electronic Scanned Array), zbudowanej w technologii azotku galu oraz na jej integrację w systemie. Zgodnie z argumentacją amerykańskich wojsk lądowych ma to zwiększyć zasięg wykrycia zagrożeń przez system. Kolejne 26 milionów dolarów planuje się przeznaczyć na „doprowadzenie technologii azotku galu do dojrzałości i obniżenia ryzyka”.

Według analityków może to sugerować, że amerykańskie wojska lądowe „zmierzają raczej w kierunku modernizacji sensorów systemu Patriot”. Z informacji Inside The Army wynika jednak, że istotną rolę w procesie podejmowania decyzji dotyczących systemu przeciwrakietowego ma odegrać analiza alternatyw, która musi zostać zatwierdzona przez Biuro Sekretarza Obrony. Barry Pike, kierownik projektu obrony antyrakietowej i kosmicznej zwraca uwagę, że ostateczne dokumenty będące wynikiem analizy mogą wpłynąć na zmianę planów dotyczących systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

W procesie analizy brano pod uwagę modernizację radaru Patriot, użycie innego typu istniejącego systemu (w tym radiolokatora z systemu MEADS) bądź też budowę całkowicie nowego systemu. Z wcześniejszych informacji wynika, że pod uwagę brano np. budowę radaru obrotowego (dookólnego), opartego na technologii azotku galu. Proces analizy alternatyw w zakresie modernizacji systemu obrony powietrznej US Army obejmuje też wyrzutnie – pod uwagę brane są m.in. zmodyfikowane komponenty systemów Patriot i mobilne wyrzutnie MEADS.

Zgodnie z przyjętą ustawą budżetową na rok fiskalny 2016 Departament Obrony nie może wydawać funduszy przeznaczonych na zakupy związane z rozwojem zdolności radaru zestawów Patriot, jak również modernizacją systemów elektronicznych wyrzutni przed przedstawieniem (zatwierdzonej) Analizy Alternatyw. Jednocześnie wydatki na modernizację Patriotów mają być zbieżne z rekomendacjami Analizy Alternatyw.

Jak podkreśla Inside The Army, obecnie według nieoficjalnych informacji przedstawiciele wojsk lądowych USA skłaniają się ku rozwiązaniu, które zapewni dookólną obronę, aczkolwiek nie ustalono czy odbędzie się to poprzez modernizację systemu już dostępnego na rynku, czy też budowę całkiem nowego. Prawdopodobnie cały proces zakończy się zaproszeniem kilku podmiotów do zbudowania prototypu wiosną przyszłego roku.

Informacje Inside The Army wskazują, że wybór stacji radiolokacyjnej dla systemu obrony powietrznej US Army nadal nie został jeszcze dokonany. Ewentualna decyzja podjęta w Polsce wiązałaby się z ryzykiem ponoszenia kosztów budowy systemu innego od tego, jaki jest budowany w Stanach Zjednoczonych. Część specjalistów wskazuje przy tym, że decyzja w sprawie programu Wisła powinna być podejmowana w taki sposób, aby w danym momencie było wiadomo, jaki system zostanie wybrany w USA. Jednocześnie pożądane mogłoby się okazać przyśpieszenie realizacji programu zestawu krótkiego zasięgu Narew, który w przyszłości powinien zostać w pełni zintegrowany z systemami Wisła, tworząc tym samym spójny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. (Maksymilian Dura, Defence24.pl)

http://www.defence24.pl/310335,jaki-radar-dla-amerykanskiej-obrony-przeciwrakietowej

Zobacz nowy film o MEADS przygotowany na MSPO 2015